Maca ve Cilt Koruması

Üç farklı Lepidium meyenii (maca) çeşidinin yaprakları kullanılarak yapılan testlerde UVB kaynaklı oksidatif strese ve epidermal hasara karşı ışık koruması. Gonzales-Castañeda C, Rivera V, Chirinos AL, Evelson P, Gonzales GF. Fen ve Felsefe Fakültesi, Biyolojik ve Fizyolojik Bilimler Bölümü, Universidad Peruana Cayetano Herediam Lima, Peru.

Özet: Siyah maca ile tedavi edilen hayvanlar en yüksek süperoksit dismutaz seviyelerini gösterdi ve siyah ve sarı maca ile tedavi edilen hayvanlar ciltte daha yüksek katalaz seviyeleri gösterdi, oysa kırmızı maca, korunmasız hayvanlarda gözlenen lipid peroksidasyon aktivitesinde önemli artışlara karşı cildi ve karaciğeri korudu.

Peru yaylalarının bir bitkisi olan Lepidium meyenii’nin (maca) hipokotilleri, hayvanlarda ultraviyole A-, B- ve C kaynaklı cilt hasarını önler. Gonzales-Castañeda C, Gonzales GF. Biyolojik ve Fizyolojik Bilimler Bölümü, Fen ve Felsefe Fakültesi, Universidad Peruana Cayetano Heredia, Lima, Peru.

Özet: Maca özleri, hayvanların derisini UV ışınlarına karşı korur ve alternatif bir güneş koruması aracı olarak önerilebilir.

Single Image