Maca'nın Kökeni Nedir?
Maca, hardal ailesinden önemli bir kök sebzedir. Çok elverişsiz bölgelerde ve son derece yüksek rakımlarda (15.000ft / 4500 metreye kadar) yetiştirilebilen çok az üründen biridir. Maca, Peru Orta And Dağları'ndan gelir ve bugün bile en kaliteli ve en etkili Maca hala orada yetiştirilmektedir. Diğer iklimlerde başarılı bir şekilde yetiştirilebilmesine rağmen, Maca'nın tıbbi kökü, yüksek And Dağları'nda yetiştirildiği zamanki kadar büyük veya güçlü değildir.
Single Image
Maca Ne Kadar Süredir Ekilmektedir?
Arkeolojik kanıtlar, Maca'nın evcilleştirilmesinin yaklaşık 2000 yıl önce şu anda Peru'nun merkezindeki Junin'de başladığını gösteriyor. Bölgenin yerli halkının, enerji ve özellikle doğurganlık açısından çiftlik hayvanları üzerindeki olumlu etkisini gördükten sonra Maca'yı kullanmaya başladıklarına inanılıyor.
Single Image
Maca'ya Tarihsel Yazılı Referanslar Nelerdir?
Maca'ya ilk yazılı referanslar, 1500'lerin İspanyol kaşiflerinden ve fatihlerinden geliyor.
• 1549'da Juan Tello de Sotoy Belediye Başkanı'nın bir haraç olarak maca meyveleri aldığı ve bunları İspanya'dan ithal ettiği sığırların doğurganlığını artırmak için kullandığı bildirildi.
• 1553'te Cieza De Leon, yerlilerin bakım için belirli kökleri (maca) kullandıklarını açıkladı.
• 1572'de Maca'nın İnkalar döneminden beri takas için kullanıldığı kaydedildi.
•1653'te Peder Cabo, maca'nın özelliklerini belgeleyen ilk kişi oldu.
Maca'nın yüksek dağlarda doğurganlık ve beslenme için kullanılmasından bahsetti.
• 200 yıllık sömürge döneminde (1550-1750), yerli halktan yılda yaklaşık dokuz ton Maca talep edildiği bildirilmektedir.
• İspanyolların Amerika'yı fethinden elde edilen diğer literatür, hem yerli hem de İspanyol askerlerinin kendilerini savaşa hazırlamak için yüksek dozda Maca kullandığını gösteriyor. Bir tarih, Maca'nın libidolarını çok fazla yükselttiği için savaştan sonra bazı İspanyol askerleri tarafından kullanılmasının yasaklandığını anlatır.
• Kendine özgü bir tür olarak Maca, ilk olarak 1843 yılında Gerhard Walpers tarafından kapsamlı bir şekilde tanımlanmıştır. Bilimsel olarak Maca, Walp, lepedium meyenii olarak anılır. "Walp", Walpers'a atıfta bulunur.
Daha sonra Tehllung (1906), Maca kökünün en eksiksiz taksonomik tanımını verdi.
Maca Nasıl Kullanılır?
Peru yerlileri, sağlık iyileştirmeleri için 20 grama kadar kurutulmuş Maca yerler. Maca, besin açısından çok yoğun bir bitkidir ve çok az yetişen bir bölgede genel sağlık için son derece önemlidir.